Jestem Przemysław Sajewski, farmaceuta, aptekarz... W razie pytań służę: przemek*małpa*aquavitae.com.pl
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Ulubione
Przemek Sajewski

Utwórz swoją wizytówkę

Homeopatia

piątek, 14 grudnia 2007

 

Udostępnij

 

Pierwszym rodzajem są leki jednoskładnikowe:

Granulki – kulki złożone z sacharozy i laktozy, sprzedawane w 4 gramowych fiolkach, w jednej fiolce znajduje się około 80 granulek. Jednorazowo stosuje się 4-5 granulek.

Mikrogranulki – małe kulki dziesięciokrotnie lżejsze od granulek. Jednogramowa dawka leku zawiera około 200 mikrogranulek. Całą zawartośc tuby przyjmuje się jednorazowo i trzyma pod językiem aż do rozpuszczenia.

Krople – 30% roztwór alkoholowy dostępny w 15-30 ml buteleczkach. W tej formie sprzedaje się niskie rozcieńczenia, podaje się w postaci nierozcieńczonej, bądź rozcieńczone w czystej wodzie.

Tryturacje – występują w postaci proszku w buteleczkach po 15 g, są to proszki, których podstawę stanowi laktoza.

Drugim rodzaje są leki złożone, będące mieszaninami leków charakteryzujących się zbliżonymi wskazaniami klinicznymi.

Specyfiki – preparaty składające się z kilku leków zgrupowanych według formuł opracowanych przez wyspecjalizowane laboratoria homeopatyczne. Przygotowane są do leczenia objawowego niektórych stereotypowych zespołów i chorób. Inaczej nazywane są lekami kompleksowymi, czyli złożonymi.

Do innych postaci zaliczamy czopki, maści, iniekcje.

PRODUCENCI LEKÓW HOMEOPATYCZNYCH

Do największych światowych producentów leków homeopatycznych zaliczamy:

- francuska firma Boiron

- niemiecka firma Heel

- polska firma Dagomed-Pharma

- niemiecka firma DHU, która niestety wycofała się z polskiego rynku

- niemiecka firma Lehning Laboratoires

- niemiecka firma Dr Reckeweg

- niemiecka firma Sanum

- niemiecka firma Weleda

- niemiecka firma Wala 

 

Udostępnij

 

Homeopatia wykorzystuje bardziej energię substancji niż ich właściwości chemiczne, a metodą pozwalającą na uwalnianie tej energii jest właśnie potencjonowanie. Polega to na wielokrotnym rozcieńczaniu i wstrząsaniu pranalewki dotąd, aż materia aktywnego czynnika leku całkowicie zniknie, pozostawiając jedynie odciśnięty w rozpuszczalniku swój model energetyczny. Można by przypuszczać, że taka mikstura nie ma już żadnej siły leczniczej, jest jednak wręcz przeciwnie, leki poddane wielokrotnemu rozcieńczeniu i wstrząsaniu wywierają silniejsze działanie niż pranalewki, z których są przyrządzane.

W homeopatii stosuje się dwie skale potencji ( skale rozcieńczenia ). Jest to skala setna ( C lub CH ) i dziesiętna ( D ). Rozcieńczenie setne hahnemannowskie – rozcieńczenie 1:100 powstałe przez zmieszanie 1 części substancji podstawowej z 99 częściami rozpuszczalnika, stanowi to pierwsze rozcieńczenie ( setne ), w skrócie 1 C ( lub 1 CH ); jedna część tego pierwszego rozcieńczenia zmieszana z 99 częściami rozpuszczalnika to 2 C ( lub 2 CH ), czyli drugie rozcienczenie ( setne ). Rozcieńczenia dziesiętne hahnemannowskie, są to rozcieńczenia 1:10, czyli jedna część substancji podstawowej rozpuszczona w 9 częściach rozpuszczalnika, a pierwsze z nich oznaczane jest jako 1 D, a więc pierwsze rozcieńczenie ( dziesiętne ); jedna część tego pierwszego rozcieńczenia zmieszana 9 częściami rozpuszczalnika to 2D, czyli drugie rozcieńczenie ( dziesiętne ).

Inną skalę potencji opracował dr James Tyler Kent, odkrył on, że bardzo wysokie potencje skuteczne są w leczeniu schorzeń psychosomatycznych. Według tej skali, M oznacza 1000-krotne rozcieńczenie i wstrząsanie, XM – 10000- krotne, CM – 100000-krotne.

Po każdym rozcieńczeniu przeprowadzana jest dynamizacja polegająca na wstrząsaniu przygotowanych preparatów według ściśle określonych zasad i może trwać nawet do 12 tygodni, proces ten jest niezbędny dla wzmocnienia skuteczności leku.

Lek homeopatyczny jest to substancja działająca w nieskończenie małej dawce, która, w celu nabycia właściwości leczniczych, musiała przejść serię następujących po sobie procesów rozcieńczania i dynamizacji.

Według Hahnemanna lek homeopatyczny powinien być przygotowany osobiście przez homeopatę, bądź farmaceutę, który sam jest homeopatą-praktykiem. Uważał on, że takie specyfiki są bardziej zdynamizowane, a co za tym idzie skutecznej oddziałują na płaszczyźnie energetycznej, niż te potencjonowane maszynowo. Preparaty o wysokiej potencji nie powinny być poza tym stosowane przez osoby nie mające pewnego doświadczenia w homeopatii, gdyż mogą wywołać silne i niepożądane reakcje. Ogólną zasadą jest również to, że niższe potencje stosuje się w przypadkach z przewagą dolegliwości fizycznych, natomiast wyższe potencje wskazane są, gdy objawami dominującymi są objawy emocjonalne i umysłowe.

Z rozcieńczenia leków homeopatycznych wynika również to, że są one wrażliwe na pewne substancje lotne, jak eter, kamfora, czy perfumy. Należy również unikać wysokiej temperatury.

Skala dziesiętna Skala setna

Rozcieńczenie

Potencja

Rozcieńczenie

Potencja

1/10

D1

1/102

C1

1/102

D2

1/104

C2

1/103

D3

1/106

C3

1/106

D6

1/1012

C4

1/109

D9

1/1018

C5

1/1012

D12

1/1024

C6 

 
1 , 2 , 3